فولادی که در بتن ها برای جبران مقاومت کششی پایین آن ها استفاده می شود آرماتور یا میلگرد نامیده می شود . علاوه بر آن فولادی که در سازه های بتن آرمه به کار می ‌رود به شکل سیم یا میلگرد هستند که به آن ها فولاد میلگرد می گویند . گاهی اوقات به جای آن ها از فولاد ساختمانی مثل ناودانی یا قوطی هم برای مسلح کردن بتن استفاده می شود .

با توجه به اینکه فولاد میلگرد در کدام کشور ساخته می شود ، استاندارد آن هم متفاوت خواهد بود . تفاوت استانداردها نشان دهنده تفاوت در طبقه ‌بندی و مشخصات در طرح خواص مکانیکی فولاد ها می باشد که در کشور ایران بیشتر فولادهای آرماتور توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می‌شوند که استاندارد ساخت این میلگردها بر اساس استاندارد روسی می باشد .

میلگرد ها علاوه بر استاندارد ، تنوع در قطر هم دارند که استانداردهای تولید کنندگان در مورد قطر متنوع است . به طور مثال در سیستم روسی که کارخانه ذوب آهن اصفهان از آن استفاده می ‌کند ، قطر میلگرد ها تا 40 میلی متر هم می‌رسد .

 

 

میلگرد چیست ؟

 

 

میلگرد چیست ؟

 

 انواع میلگرد

در صنعت بتن و بتن ریزی بیشترین استفاده از میلگرد با مشخصه فولاد معمولی می باشد که بر اساس استاندارد روسیه بوده و در ایران رواج زیادی دارد که در ادامه به انواع میلگرد و مشخصات مکانیکی آن ها اشاره خواهیم کرد .

 

میلگرد نرم بدون آج (A1)

میلگردهای نرمی که آج ندارند با تنش جاری 2300 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و تنش گسیختگی 3 هزار و 800 کیلومتر بر سانتی متر مربع و همچنین تغییر شکل نسبی پلاستیکی 25 درصد تحت عنوان میلگرد نرم و بدون آج شناخته می ‌شوند که معمولاً شکل آن ها صاف بوده و آجی در آن وجود ندارد که برای آهنگری و تغییر شکل و کارهای جوشکاری مناسب است یک میلگرد داکتایل می باشد .

 

میلگرد نیمه سخت یا آج ساده (A2)

میلگرد نیمه سخت یا آج ساده با تنش جاری 3000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی 19 درصد بعنوان میلگرد نیمه خشک و نیمه نرم شناخته می شود.

این میلگرد بصورت آجدار و یا آج فنری شکل می باشد که برای ساختمان سازی و خاموت زنی مناسب می باشد .

 

 

 

میلگرد چیست ؟

 

میلگرد سخت با آج پیچیده  (A3)

میلگرد با آج پیچیده تنش جاری 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) 14 درصد بعنوان میلگرد خشک (ترد) مناسب عملیات سیویل صنعتی و ساختمانی می باشد. این میلگرد بصورت آجدار و یا آج جناقی می باشد .

معمولا برای آهنگری و تغییر شکل های زیاد استفاده از این میلگردها کار درستی نیست و اصلا نباید روی آن جوشکاری انجام شود .

 

میلگرد سخت با آج پیچیده  (A4)

این نوع میلگردها آج دوکی شکل دارند و میلگرد A4 یا میلگرد با آج 520 و 500 از نوع میلگرد آجدار مرکب هستند و آج های عرضی دوکی شکل در دو طرف آج طولی و به صورت چهار نیم مـارپیچ بـه شـکل هفت – هشت و با زاویه 35درجه تا و شامل 75 درجه می باشد.

 

 

 

میلگرد چیست ؟

 

انواع میلگرد

 • میلگرد ساده 240 (میلگرد ساده)

 • میلگرد آج دار 340 (میلگرد آجدار مارپیچ) یا ( یکنواخت)

 • میلگرد آج دار 350 (میلگرد آجدار مارپیچ) یا ( یکنواخت)

 • میلگرد آج دار 400 (میلگرد آجدار جناقی) یا (یکنواخت)

 • میلگرد آج دار 420 (میلگرد آجدار جناقی ) یا ( یکنواخت)

 • میلگرد آج دار 500 (میلگرد آجدار مرکب)

 • میلگرد آج دار 520 (میلگرد آجدار مرکب ) 

 

کاربرد میلگرد یا آرماتور در بتن

میلگردها به شکل‌ های متنوعی در سازه های بتنی استفاده می شوند و معمولاً در نقشه ‌های سازه‌ای ‌، بصورت دقیق ترسیم می شوند.

 • میلگرد راستا‌ برای افزایش مقاومت کششی بتن مورد استفاده قرار می گیرد .

 • میلگرد خاموت برای جلوگیری از بیرون زدگی آرماتورهای طولی در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و جلوگیری از گسترش ترک‌ مورد استفاده قرار می گیرد .

 • میلگرد سنجاقک برای تقویت مقاومت برشی خاموت‌ها و اتصال کامل بین میل گردهای طولی و خاموت مورد استفاده قرار می گیرد .

 • میلگرد خرک نیز برای قرار دادن دو شبکه‌ی متوالی افقی با فاصله‌ی معین در داخل قالب مورد استفاده قرار می گیرد .

 • میلگرد رکابی برای در امتداد نگه داشتن آرماتورهای طولی یا عمودی در بتن ریزی دیوارها و دال ‌ها یا بین دو سفره آرماتور مورد استفاده قرار می گیرد .

 • میلگرد ادکا در لنگرهای منفی در تکیه‌گاه‌ های تیر و برای تحمل نیروهای برشی مورد استفاده قرار می گیرد .

 

میلگرد چیست ؟