یکی از عملیاتی که کاربرد زیادی در صنعت دارد خمکاری ورق های فلزی می باشد که آن ها را برای مقاصد مختلف آماده می کند تا شما بتوانید از این ورق های فلزی در ساختمان سازی ، کشتی ‌سازی ، کارخانجات ، کشاورزی و الکترونیک و غیره استفاده نمایید .

این روش یک روش کاملا مکانیکی می باشد که در حین آن به ورق فلزی فشار وارد شده و آن را زاویه دار و خم می‌کند که با استفاده از روش‌ های مختلف این کار صورت می‌گیرد .

 

 

خمکاری ورق های فولادی چیست و چه کاربردی دارد ؟ 

 

خمکاری ورق های فولادی چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

 عوامل مختلفی تعیین کننده نوع روش خمکاری ورق های فلزی می باشد که می توان از این عوامل به جنس ورق ، ضخامت ورق و طرحی که برای کار مدنظر قرار گرفته و همچنین میزان خم شدگی ورق فلزی اشاره کرد . که تمام این موارد با یکدیگر ترکیب شده و مشخص می‌کند که از چه روشی برای خمکاری ورق های فلزی استفاده کنید .

مورد دیگری که در مورد خمکاری ورق های فلزی وجود دارد این است که جنس ورق فلزی ، تعیین کننده نوع خمکاری ورق فلزی به صورت گرم یا سرد می باشد.

اگر در ورقه های فلزی بیش از 1.2 درصد کربن وجود داشته باشد ، توانایی و ظرفیت این ورق ها برای خمکاری پایین‌ تر بوده و باید برای خم کردن آن ها اول به آن ها کمی حرارت دهند و آن ها را گرم کنند . به طور کلی ورق های غیر آهنی به جز ورق روی و آلومینیوم در وضعیت سرد خمکاری می شوند .

 

 

 

در واقع می‌توان گفت که طی عملیات خمکاری ضخامت ورق های فلزی تغییر چندانی ندارد ، ولی چون برای ایجاد خم در ورق باید آن ها کشیده شوند امکان پارگی در بعضی از قسمت ها وجود دارد که همین قضیه باعث تغییر ضخامت آن خواهد شد .

اگر خمکاری ورق فلزی با دقت بالا انجام نشود امکان ترک خوردگی و چین خوردگی ورق فلزی وجود دارد . پس بهتر است که فشار وارد شده توسط پانچ به صورت دقیق محاسبه شود و این محاسبه با توجه به ضخامت ورق ها و شکلی که مدنظر دارید تعیین می شود .

 در صورتی که شما تمام محاسبات را به صورت دقیق انجام داده باشید تا حد زیادی از اشتباهات در زمینه خمکاری جلوگیری به عمل می‌آورید.

 

 

 

خمکاری ورق های فولادی چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

روش های مختلف خمکاری ورق فلزی

خمکاری ورق های فلزی با روش ‌های مختلفی صورت می گیرد که از جمله آن ها می‌ توان به خمکاری برشی ، خمکاری فلنج ، خمکاری دورانی و خمکاری هوایی و خمکاری منحنی و خمکاری کانالی ( یو شکل ) اسم برد که نوع شکلی که در نهایت مد نظر ما است تعیین می کند که از کدام یک از روش ها برای خمکاری ورق فلزی استفاده کنیم . علاوه بر آن ها شکل سنبه و پانچ هم تغییر پیدا می کند .

 

 

 

نحوه خمکاری ورق های فلزی

برای اینکه ورق های فلزی را خم کنند از دستگاه های مختلفی استفاده می کنند که رایج ترین ماشین هایی که در این عمل استفاده می‌شود دستگاه های سی ان سی پرس برک می باشد .

به منظور خمکاری ، ورق فلزی روی قطعه تو خالی به اسم سمبه قرار می گیرد و با اعمال فشار صفحات سنگینی ثابت نگه داشته می شود. معمولا میزان فشار  این صفحات و پانچ جداگانه کنترل می شوند.

بعد از آن ابزار فولادی و سنگین ( پانچ ) با اعمال فشار از بالا، ورق را خم می کند. زاویه خم شدن ورق بستگی به اندازه ی فشار وارد شده بوسیله ی پانچ دارد. پس می توان گفت که کنترل و تنظیم فشار پانچ پرس برک باید با دقت انجام شود . شکل نهایی ورق خم شده هم بستگی به شکل سنبه و پانچ دارد.

سمبه و پانچ در یک دستگاه پرس برک بر اساس فرم قطعه مورد نظر تغییر می کنند. ممکن است ورق فلزی پس از خمکاری نیاز به پرداخت داشته باشد که بوسیله ی دستگاه های مخصوصی این کار انجام  خواهد شد وممکن است لبه های کار به وسیله پرس برک پانچ شوند تا نیازی به پرداخت نباشد .

 

 

 

خمکاری ورق های فولادی چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

قابلیت های دستگاه پرس برک

این دستگاه خمکاری ورق های فلزی علاوه بر خم کردن فلز ، می‌ تواند در ورق های فولادی و فلزی سوراخ هم ایجاد کند و با تعویض پانچ ، طرح های مشبکی روی ورقه های فلزی ایجاد می‌کند که ممکن است این ویژگی در بعضی از صنایع بسیار اهمیت پیدا کند و می تواند بین ورق فلزی شکاف هم به وجود بیاورد .

 

 در بعضی از مواقع قابلیت برش ورق ها را هم دارند و می توانند آن ها به صورت نواری و صاف برش دهند . در صورتی که تمایل داشته باشید ورق فلزی را بیش از 90 درجه خم کنید ، نیاز به یکسری ابزارهای دیگری هم پیدا خواهید کرد که بتوانند نیروی فشاری افقی را تولید نمایند .


ای آهن خمکاری ,فلزی ,پانچ ,دستگاه ,صورت ,استفاده ,فشار وارد ,برای خمکاری ,وجود دارد ,داشته باشد ,صورت دقیق منبع

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

متن اهنگ sabernews 8mp3 دانلود سریال کره ای رایگان بالینک مستقیم allpress تعمیر یخچال بوش - نمایندگی مجاز تعمیرات بوش روش های طراحی سایت حقوق