پروفیل ها که جزو محصولات پرکاربرد فولادی می باشند در صنعت ساختمان سازی و راه سازی و تولید در و پنجره استفاده زیادی می‌شود و پروفیل ها در دو دسته سبک و سنگین تقسیم بندی می شوند که در این مطلب تصمیم داریم تا در رابطه با تفاوت های این دو سبک با شما صحبت کنیم .

نوع باز شامل مقاطع فولادی مثل تیرآهن ، نبشی ، ناودانی و میلگرد می باشد و نوع بسته آن ها در دسته پروفیل و لوله و قوطی تقسیم بندی می شود. پروفیل های نوع سبک از ورق های روغنی تولید می شوند.

 

 

تفاوت های پروفیل سبک و سنگین در چیست ؟ 

 

تفاوت های پروفیل سبک و سنگین در چیست ؟

 

پروفیل سبک

 به پروفیل هایی که جزو پروفیل های سبک قرار گرفته اند پروفیل مبلی هم گفته می‌شود که از دو استاندارد مشخص در ساختمان پروفیل های سبک استفاده می‌کنند (دو استاندارد DIN 2394 و  EN 10 219-2 ) و معمولاً از ورق روغنی در ساخت پروفیل سبک استفاده می‌شود و ورق های روغنی هم در فرآیند نورد سرد تولید می شوند و کاربرد اصلی پروفیل های سبک در صنایع خانه لوازم خانگی ، دوچرخه سازی ، مبلمان و کانتینر و غیره می باشد .

 

 ویژگی های پروفیل سبک

پروفیل های سبک با توجه به کاربرد هایی که دارند دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که در ادامه با برخی از مهم‌ترین ویژگی‌ های پروفیل سبک آشنا می شوید :

  • ابعاد گوناگون
  • شکل پذیری مطلوب
  • خاصیت آبکاری
  • کیفیت سطحی مطلوبی
  • جوش پذیری بالا
  • دقت ابعادی مطلوب در قطر و ضخامت

همانطور که گفته شد پروفیل های سبک از ورق های روغنی که با فرآیند نورد سرد تولید شده اند به وجود می ‌آیند که کشش سرد باعث ایجاد مقاطع مختلف می‌ شود و هزینه و انرژی کمتری هم در این روش مصرف می شود و با این تفاسیر کیفیت سطحی آن ها هم در شرایط خوبی قرار دارد و سرعت تولید پروفیل های سبک هم بالاست و استفاده از این خاصیت کشش سرد باعث شده که پروفیل سرد در صنایع مختلف خودروسازی و اسلحه سازی و کشاورزی هم کاربرد زیادی داشته باشد .

 

تفاوت های پروفیل سبک و سنگین در چیست ؟

 

 تعیین قیمت پروفیل سبک

معمولاً قیمتی که برای پروفیل سبک اعلام می شود در واحد وزن می باشد و به طور مثال اگر قیمت برای یک کیلو 3210 تومان باشد برای یک تن سه میلیون و 210 هزار تومان خواهد بود و قیمت پروفیل سبک به موارد مختلفی بستگی دارد که یکی از مهمترین آنها قیمت روز دلار و قیمت ورق نورد سرد و همچنین تعرفه های گمرکی می باشد .

 قیمت پروفیل سبک در مقایسه با پروفیل سنگین بیشتر است ، اما هزینه آن در واحد طول از نوع سنگین کمتر است و اگر وزنی در نظر گرفته شود ، نوع سبک گران‌تر و اگر طولی باشد نوع سنگین گران تر خواهد بود و دلیل آن هم ضخامت و وزن کمتر پروفیل های سبک یا همان پروفیل های نوع مبلی می باشد . زیرا وزن و ضخامت پروفیل مبلی و پروفیل سبک نسبت به پروفیل سنگین کمتر می باشد .

 

 

 

پروفایل سنگین

نوع دیگری از پروفیل ها ، پروفیل های صنعتی و ساختمانی هستند که معروف به پروفیل سنگین می باشند که در فرآیند نورد گرم تولید می‌شوند و ضخامت آنها بالاتر از یک و نیم میلیمتر می باشد و در صنایع مختلفی مثل دستگاه های صنعتی ، شاسی ماشین آلات و ستون ‌ها از پروفایل سنگین استفاده می‌شود .

 

 

 

تفاوت های پروفیل سبک و سنگین در چیست ؟

 

 ویژگی های پروفیل سنگین

با توجه به مواردی که اشاره شد معمولا پروفیل سنگین را در واحد وزن محاسبه می‌کنند و قیمت آن هم در واحد وزن محاسبه می‌شود و از دیگر ویژگی های پروفیل سنگین می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • پایداری پیچشی و خمشی در سطح بالا
  • جوش‌پذیری بالا
  •  سختی سطحی
  • دارا بودن قیمت مساعد.

 

تفاوت های پروفیل سبک و سنگین

مهمترین تفاوتی که در پروفیل سبک و سنگین وجود دارد نوع ورقه ای است که در تولید آن ها به کار می‌ رود . برای پروفیل سبک از ورق های روغنی استفاده می شود ، اما برای تولید پروفیل سنگین از ورق سیاه استفاده می شود و همانطور که می‌دانید ورق روغنی در فرایند نورد سرد تولید می‌شود و ورق سیاه با فرآیند نورد گرم تولید می‌شود .

تفاوت دیگری که بین پروفیل های سبک و سنگین وجود دارد ضخامت تولیدی آن ها می باشد که معمولاً پروفیل‌ های نوع سبک ضخامت شان کمتر از 1.5 میلیمتر می باشد ولی پروفیل های سنگین ضخامت بالاتر از 1.5 میلیمتر دارند .

با توجه به ویژگی هایی که پروفایل سنگین دارد ، بیشترین کاربرد آن برای مواردی است که توان زیادی باید تحمل شود ، اما نوع پروفیل سبک در شرایط برعکس کاربرد دارد .

 

 قیمت آن ها هم همانطور که گفته شد نوع سبک قیمت بیشتری دارد زیرا برای محاسبه قیمت ، وزن در نظر گرفته می ‌شود و قیمت نوع سنگین از پروفیل سبک کمتر است که از نظر وزنی وزن سبب کمتر از وزن سنگین می باشد .


ای آهن پروفیل ,سنگین ,تولید ,قیمت ,ضخامت ,می‌شود ,پروفیل سنگین ,فرآیند نورد ,پروفایل سنگین ,سنگین کمتر ,سنگین وجود منبع

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

دختر شهر آفتاب امید و محبت در مسیحیت فیلم |سایت فیلم و سریال من فکر می کنم الان بخر تحویل بگیر فروشگاه فایل شماره خاله سرگرمی و آموزش معماری داخلی - دکوراسیون داخلی | راهیل هنری